Metoda Lowena i inne inspiracje psychoterapeutyczne

Czym jest Metoda Lowena?

Twórcą Analizy Bioenergetycznej jest Alexander Lowen, (stąd potoczna nazwa metoda Lowena) psychoterapeuta z ponad 55-letnią praktyką terapeutyczną. Uczeń Wilhelma Reicha.

Bioenergetyka (AB) jest metodą współczesnej psychoterapii, pozwalająca na równi pracować z ciałem i  umysłem. To w ciele odkładają się niewyrażone, zepchnięte przez umysł stłumione emocje oraz traumy. Metoda Lowena pomaga usunąć powstałe w wyniku tego napięcia mięśniowe, które gromadzą się w ciele.

Można powiedzieć, że ciało człowieka symbolicznie wyraża jego psychikę. Napięcia krępują ruch, odbierają elastyczność i grację, prowadzą do spłycenia oddechu i obniżenia poziomu energii w ciele. Sztywność spowodowana napięciami mięśni ogranicza ekspresję emocji i ich odczuwanie, wpływa również na to jak postrzegamy siebie i świat wokół nas. To ciało pisze naszą historię uginając się pod ciężarem dziecięcych niespełnionych pragnień, które echem odbijają się w dorosłym życiu.”*

Na czym polega praca metodą Lowena?

W trakcie pracy metodą Lowena, równolegle do pracy psychoanalitycznej , wykorzystywane są różne ćwiczenia i techniki bioenergetyczne, pomagając w ten sposób zwiększyć świadomość ciała.  Pozwala to w bezpieczny, ale i skuteczny sposób uwalniać zablokowane w ciele emocje, co służy przywróceniu integracji psychofizycznej oraz żywotności i radości życie.

Co daje praca metodą Lowena?

„Praca tą metodą to sposób odkrywania siebie jak i droga do głębokiego przeżywania życia w zdrowiu i radości. Zdrowie w Bioenergetyce oznacza nie tyko brak choroby, ale żywe pełne gracji, pulsujące swoim rytmem ciało.” *

Specjalne dobrane ćwiczenia pracy z ciałem, przy równoczesnej pracy psychoterapeutycznej pomagają dotrzeć do nieświadomych warstw psychiki – uzdrowić umysł i uwolnić ciało. Pozwalają bezpiecznie uwolnić oraz stopniowo przeżyć stłumione w nieświadomości treści i emocje. Pozwalają rozładować i rozluźnić napięte obszary naszego ciała,  tak aby odzyskać pełnię autentyczność, witalności  i radość życia.

Daje możliwość i narzędzia do późniejszej praktyki indywidualnej.

*)"Lęk przed życiem" A. Lowen, wstęp J. Wołoszczuk